- Hoşgeldiniz

Ağaç kesim elemanları sertifikalı olacak

Ağaç kesim elemanları sertifikalı olacak sitemize 27 Ağustos 2014 tarihinde eklenmiş ve 1.547 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Erdemli Orman İşletme Müdürü Kenan Akduman, orman kesim işinde çalıştırılacak elemanların mutlaka sertifikalı ve sosyal güvenceli olacağını söyledi.

Orman mamullerinin üretiminde çalıştırılacak işçilerin eğitilmesine yönelik açılan ‘’Ağaç kemsi ve boylama’’ kursunun ağaç kesimi uygulamasında bilgi veren Akduman, ‘’Ağaç kesimi ve boylama’’ kursumuzun pratik ve teorik eğitimlerini tamamladık. Kursumuza ilk etapta 25 kesim elemanı katıldı, ancak bu sayı yılsonuna kadar 100’e çıkacak. Bundan sonra sahada kesim yapacak elemanlar mutlaka eğitime tabi tutulacak ve sertifikasız hiçbir kişiye sahada kesim yaptırılmayacak’’ dedi.

Orman emvali kesimi işinin mutlaka ehli olan kişiler tarafından yapılması gerektiğini belirten Akduman, ‘’Orman kesim işi herkesin yapabileceği ara işlerden değil. Bölgemizde Türkiye orman varlığının iki katı orman varlığımız var.  Mutlaka üretim yapılması gerekiyor ve bu üretimleri yapanlar daha çok yöre halkı tarafından yapılıyor. Gün geçtikçe bu sahada çalışacak eleman bulmakta sıkıntı yaşanmaya başlandı. İşi bilen kişiler için geliri iyi olan bir sektör’’ diye konuştu.

Bu sektörde çalışanların genelde bilgilerinin atadan dededen kalma bilgiler olduğunu belirten Akduman, ‘’Biz bu kursta arkadaşlarımıza orman kesiminin bilimsel yönlerini de öğrettik. Artık kesimler bilimsel yöntemlerle yapılacak. Ayrıca, bu sektörde çalışacak kişilere iş güvenliği ve sağlığı eğitimi de veriyoruz. Riskli olmasına rağmen bu işin profesyonel bir iş olduğunu kamuoyu tarafından bilinmesini istiyoruz.  Kuaföründen, terziye kadar tüm meslek guruplarında çalışacaklardan sertifika isteniyor kesim sektöründe çalışacak kişilerden de sertifika isteyeceğiz. Bunun içinde önce teorik ardından da sahada pratik uygulamayı yaptık çünkü bir ağacın nasıl kesildiğini, can güvenliğinin nasıl almaları gerektiğini, bir ağacın ekonomik değerini uygulamalı olarak gösterdik’’ şeklinde konuştu.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Doğrulama Kodunu Girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.