- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK
FİRMA REHBERİ SEKTÖRLERİ

SON ÜYE OLAN FİRMALAR

Ekonomik Yapı

Erdemli, ekonomik açıdan geniş bir potansiyele sahiptir. Önemli sanayi kuruluşlarının bulunmadığı ilçede ekonomi tarıma dayalıdır. Mersin ilinde turfanda sebzenin ve turunçgillerden Limonun en çok üretildiği yer ilçemizdir. Narenciye, çeşitli sebzeler ve meyveler, el sanatlarından dokumacılık ilçe ekonomisinde önemli rol oynar. Seracılık alanında büyük gelişmeler kaydeden Erdemli’de son yıllarda alternatif ürünler yetiştirmede muz ve zeytin yetiştiriciliği öne çıkmaktadır. İçme ve sulama suyu gelen yayla köylerinde, yayla sebzeciliği gelişmiştir. Geçmiş yıllarda buğday, arpa, nohut ve elma yetiştirilen köylerde, her türlü sebze ve meyve yetiştiriciliği Erdemli ekonomisine canlılık getirmiştir. Yaylalarda seracılığın geliştiği görülür.

Süt inekçiliği ve besi sığırcılığının yanında, dağlık kesimlerde küçükbaş hayvancılık da yapılmaktadır. Erdemli’de Tarımsal Kalkınma ve Sulama Kooperatifi adı altında tarımsal amaçlı 22 tane kooperatif faaliyetlerini sürdürmektedir. Son yıllarda turizm ön plana çıkmaktadır. Uzun ve denize girilebilir bir sahil şeridinin oluşu, tarihi dokunun zenginliği ve doğanın canlılığı, Erdemli ve çevresini geleceğin önemli bir turizm bölgesi yapacaktır.

Erdemli’de istihdam sağlayacak büyük sanayi kuruluşlarının olmayışı yüzünden işsizlik vardır. Ancak tarım sektöründe mevsimlik olarak istihdam gerçekleşmektedir. Son yıllarda tarımsal üretimin dış ülkelerdeki Pazar kaybından ve hayvancılığın gerilemesinden dolayı Erdemli e aşırı ölçüde etkilenmiştir. İşsizliği önlemek, kalifiye personel temin etmek amacıyla, ilçe Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne bağlı sanayi sitesinde, bir Çıraklık Eğitim Merkezi bulunmaktadır. Erdemli’de küçük bir sanayi sitesi var. Hizmet sektörüne hitap eden küçük işletmelerdir çoğunlukla. Erdemli il merkezine yakınlığından dolayı ticari olarak Mersin’e bağımlı kalmıştır.

Erdemli’de 5 tane narenciye paketleme ve pazarlama tesisi vardır. İlçede tüccar ve esnaflar ile madeni eşya imalatçıları; Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanlığı, Sanayi ve Ticaret Odası, Madeni Sanatkarlar Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Şoförler ve Otomobilciler Odası ve Ziraat Odası olarak örgütlenmişlerdir.

________________________________________________________________________________________________________________

Economy

Erdemli is a big economic potantial. Where as the town has no inndustrial enterprises, naturally life is dependent upon agriculture, very early vegetable and fruit is mostly grown in Erdemli. The greenhouses are very important in Erdemli and the farmers are now trying to grow alternative products to tomatoes such as banana and olive trees. Citrus fruits are symbol of Erdemli.

In the villages where enough irrigation is avabile, people grow vegetables. They used to produce wheat, barley, chickpea and apples. Along with cattle, people raise sheep and goats in the countryside. There are 22 Agricultural Development and Irrigatşon Cooperatives in active.

The tourism sector is blossoming in Erdemli because of its historical heritage and natural beauty. But unemployment is a big problem in Erdemli and most of the peoplework agricultural sector. There is a a little industrial estate and some service sector in Erdemli.

Fşve cştrus packaging and marketing establishments are in Erdemli. Merchants, tradesmen and metal good producers are organized in some foundations such as Trader’s Chamber, Credit Union of Tradesmen, Chamber of Metal Goods Worker’s Chamber of Drivers and Chamber of Agriculture.