- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK
FİRMA REHBERİ SEKTÖRLERİ

SON ÜYE OLAN FİRMALAR

Tarım

Erdemli’nin yüzölçümü 207.800 hektardır. Bu arazinin 67.737 hektarı tarıma elverişlidir. Erdemli’de tarımsal faaliyet 38.035 hektar arazide yapılmaktadır.

Erdemli ovası, bahçeliğe ve turfanda sebzeciliğe en uygun ve en bitek verimli tarım alanıdır. Eremli’de tarımın en gelişmiş kolu narenciyedir. Mersin’deki tüm limon ağaçlarının 3/4’ü, Erdemli bahçelerindendir. Erdemli, özellikle Limon üretiminde önemli bir yere sahiptir. Limonda Türkiye’nin %65’i ilçemiz tarafından yetiştirilmekte ve yıllık üretimimiz 390 bin ton üzerindedir. Mersin’den sonra en fazla portakal, Anamur’dan sonra en çok muz yetiştirilen yer yine Erdemli’dir.

İlçede turfanda sebzecilik sera tekniği ile yapılmaktadır. Özellikle Kocahasanlı, Tırtar, Lemas, Kargıpınarı ve Çeşmeli’de seracılık önem kazanmıştır. Seralarda domates, hıyar, biber, kabak turfanda olarak yetiştirilmektedir.

Son yıllarda sahil kesiminde yapılan sebze ve meyve tarımı artmış, sahil tamamen dolmuş, ekim dikim sahası kalmamış ve çiftçi nüfusu çoğalmıştır. Köylü-devlet işbirliğiyle köylerde su problemleri çözülmeye başlayınca köyden şehre göç durmuş ve yayla köylerinde sulu tarıma geçilmiştir.

Köylerde suyun gelişiyle birlikte yaklaşık 30.000 dekarlık alanda kuru tarımdan sulu tarıma geçilmiş, açık sebze yetiştiriciliği 103.000 dekar alanda yapılmaya başlanmıştır. Erdemli’de bir yıllık ürün hasadı 500.000 tona ulaşmış, sebze ve meyveden ülke ekonomisine milyarlarca dolarlık ekonomik katkı sağlanmıştır. Yayla köylerimizde kiraz, şeftali, üzüm ve elma meyveciliği son derece gelişmiştir.

Üretimdeki verimin düşüşü ve Pazar sıkıntısı Erdemli üreticilerini harekete geçirmiş ve örgütlenme yolunda büyük mesafeler alınmıştır. Bu örgütler; Erdemli Turunçgil Üreticileri Birliği(ERTUB), Erdemli Fidan Üreticileri Birliği(FÜBER) ve Erdemli Örtüaltı Sebze Üreticileri Birliği(SÜBER)’dir.

Bu kuruluşların yanında Ziraat Odası, Alata Bahçe Kültürleri ve Araştırma Müdürlüğü, Tarım Kredi Kooperatifleri ve İlkçe Tarım Müdürlüğü’de üreticilere öncülük yapmaktadır. ________________________________________________________________________________________________________________

Agriculture

Erdemli has 207.800 hectare surface area, 67.737 hectare of which is favorable to cultivate.

Agricultural activities cover 38.035 hectar area. The plain where Erdemli is situated is very suitable for many kinds of plants. Citrus fruit trees are the most suitable ones to be cultivated.  Three fourth of all the citrus trees in Mersin province is in Erdemli. And 65 percent of all domestic production of lemon is in Erdemli. Annual production is about 390.000 tones. Erdemli is the 2nd to Mersin in production of orange, and it is the 2nd to Anamur in production in bananas.

Early vegetable and fruit are grown in the greenhouses. The greenhouses are especially in Kocahasanlı, Tırtar, Lemas, Kargıpınarı and Çeşmeli. Tomatoes, green pepper, cucumber and zucchini are grown in those greenhouses out of season. Nearly the whole fertile area along the shore where people used to cultivate has now been used for housing. But when enough water has been found for irrigation in the highland villages, people have no difficulty farming there. 30.000 hectare area is now suitable for agriculture with water. Open vegetable growing covers 103.000 decare area. Annual total yield of vegetable and fruit in Erdemli has now reached 500.000 tones. This sector is making million dollars contribution to the economy of our country.

Recently, in apprehension of marketing the product and capacity, the growers in the town gave importance to organize themselves. In this sense they have proceeded a lot and founded some organizations such as Erdemli Citrus Grower’s Association(ERTUB), Erdemli Arboriculture Grower’s Association(FUBER), Erdemli Greenhouse Grower’s Association(SUBER). In addition to these associations,

Erdemli Chamber of Agriculture, Alata Horticulture Institute, Erdemli Rural Credit Union and Erdemli Agricultural Directorate are leading the farmers.