- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK
FİRMA REHBERİ SEKTÖRLERİ

SON ÜYE OLAN FİRMALAR

Ayaş (Merdivenlikuyu)

Antik şehir kalıntıları, Erdemli’ye 19 km mesafededir. Antik şehre ait ilginç anıtlarından birisi olan kayaya oyulmuş son derece büyük sarnıcı dolayısıyla bu ismi almıştır. Bölge doğu ve batı kültürlerinin birleştiği bir konuma sahiptir. Kazı çalışmaları devam etmektedir.

Antik dönemde Elaiussa adını alan şehir Roma’nın deniz yolu ile zeytinyağı ihraç ettiği bir liman şehridir. Elaiussa “zeytin yetiştiren” anlamına 68780,elausebaste111jpggelmektedir. Ele geçen sikkelerden Elaiussa’nın kutsal ve özerk bir şehir olduğu görülmektedir.

Elaiussa’da mozaikler-, büyük tapınaklar, sarnıçlar, hamam ve mermer saraylar, sütunlar, tiyatro kalıntıları bulunmaktadır.

__________________________________________________________________________________________

 Ayaş(Elaiussa Sebaste)

TElaiussaSebaste1he antique city remains are 19 kilometers from Erdemli. It takes its name from a cistern carved from stone. This area is the meeting point of Eastern and Erstern Cultures. There is an ongoing excavation.

Another antique city is Elaiussa which was a Roman port city and waws important for olive oid trading. It meant “olive cultivator”. The coins found in the city tell us how secret and auyonomous the city was. The city has mosaics, very big temples, a roman bath, a palaca, columns and a theatre ruins.