- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK
FİRMA REHBERİ SEKTÖRLERİ

SON ÜYE OLAN FİRMALAR

Kızkalesi(Korykos)

Erdemli’nin önemli turizm merkezi olan Kızkalesi, Erdemli’ye 23, Mersine’e 60 km uzaklıktadır. Özellikle yaz aylarında büyük bir canlılığın yaşandığı kasabaya, ulaşım problemi yoktur. Kızkalesi, tarih içinde Seleukoslar,  Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar’ın hâkimiyetinde kalmış önemli bir yerleşim yeridir.

Kızkalesi’nde adım atılan her yer tarihi dokuya sahiptir. Bugün, Kızkalesi’ndeki ören yerlerinde kalelere, kiliselere, sarnıçlara, su kemerlerine, kaya mezarlarına, lahitlere, taş döşemeli yollara rastlanılmaktadır. Kıyıdaki kalenin 500 metre açığındaki küçük bir adacık üzerinde kurulan kaleye, Kızkalesi denilmektedir.

Kızkalesi’nde eski dönemlerden kalma 4-5 tane kilise bulunmaktadır. Su kuyuları ve sarnıçların yanında, Lemas deresinin su kemerleri ile getirilen sular, Kızkalesi’nin su ihtiyacını karşılamıştır. Büyük kiliseye giden taş döşeli Kutsal Yol’da, yol boyunca dizilmiş irili ufaklı lahitler görenleri hayrete düşürmüştür.

Zeytinyağı ihraç merkezi olan Kızkalesi’nde iç ve dış kale, kiliseler, sarnıçlar, su kemerleri, kaya mezarları, lahitler ve taş döşemeli Roma yolları çok sağlam ve ayaktadır. Kızkalesi’nin 10 km kadar kuzeyinde yer alan “Şeytan Deresi” denilen vadinin yükselen kayalık yamacına oyulmuş ve Adamkayalar adı verilen insan kabartmaları bulunmaktadır.

Kızkalesi bugün Mersin ve Erdemli turizminin sembolü haline gelmiştir. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Kaleye, kıyıdan balıkçı motorlarıyla ile gidilmektedir. Yaz mevsiminde büyük bir turizm yoğunluğu yaşanan Kızkalesi’nde 15.000 yatak kapasitesi vardır. Mevcut turizm tesislerinden bütün yıl boyunca faydalanmak mümkündür. Kızkalesi’nde yerli ve yabancı turistlerin güvenle girebileceği 300 metre ve 1200 metrelik iki plaj bulunmaktadır. Kızkalesi, yerli ve yabancı turistlerin güvenle tatil yapabilecekleri bir yer haline gelmiştir. Eğlence ve alışveriş merkezleri de dikkat çekmektedir. Yaz sezonunda kasabada yapılan kültür, turizm ve spor festivalleri kasabaya canlılık katmaktadır.

________________________________________________________________________________________________________________

 

Kızkalesi, an important summer resort in Erdemli, is 23 km away to Erdemli, 60 km to Mersin. It’s easy to arriveespecially in summer when it very alive. The area has ruled by the Romans, the seljucks and the Ottomans.

Kızkalesi has an unbelievable historical structure. Today, in Kızkalesi, you’ll see a lot of fortresses, churches, cisterns, aquaeducts, stone reliefs, tombs and stone flooring. The castle which was built on a small island 500 meters off the sea is called Kızkalesi.

There are five churches remained alive. In addition to the wells and the cisterns, the water that was brought from the Lemas stream was enough to meet the demand. You’ll be enchanted to see the marvelous tombs on both sides of the secret road while you walk along.

Adamkayalar are stone reliefs carved on the rocks that are at higher parts of the valley called “Satan Stream”. They’re the figures of a king and some others.