- Hoşgeldiniz

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK
FİRMA REHBERİ SEKTÖRLERİ

SON ÜYE OLAN FİRMALAR

Lemas(Kayacı) Vadisi

kayaci0041Tarihi harabelerle dolu olan Kayacı Vadisi’nin denize kavuştuğu yerde kurulu olan lemas şehri, Hititler’den kalan belgelere göre en parlak devrini M.S. 190-217 yılları arasında yaşamıştır.

Lemas çayının aktığı vadi, dünaynın en büyük kanyonları arasında sayılmaktadır. Tarihi harabelerle dolu olan vadi, adeta bir milli park görüntüsü içerisindedir. Yaz mevsiminde sıcaktan bunalanlar, vadide piknik yaparak serinleyebilirler.

Tırtar, Kızkalesi, Ayaş bölgelerine bu vadiden su kemerleri ile içme suyu taşınmıştır. Su depoları ve su kemerleri kalıntılarına Tırtar, Kızkalesi, Ayaş bölgelerinin çoğu yerinde rastlamak mümkündür.

________________________________________________________________________________________________________________

Lemas(Kayacı) Valley0101_DSCN2636

In he manuscripts of Hitties, Lemassus, an antique city where the Lemon stream, coming from the vallaey, meets the Mediterranean Sea, it was in the golden age 197-217 A.D.

The valley in which the Lemas stream flows is considered as one of the biggest valleys in the world. The valley full of historical ruins is just like national park. Those who get bored of daily occupation can free themselves having a picnic.